You are currently viewing 10 POMYSŁÓW NA MINIJOB DLA KOBIET [w środku PDF do pobrania!]

10 POMYSŁÓW NA MINIJOB DLA KOBIET [w środku PDF do pobrania!]

Listę tę stworzyłam z myślą o kobietach, które albo mają dzieci i nie dysponują dużą ilością wolnego czasu albo o dziewczynach, które szukają pracy stałej, ale w międzyczasie chciałby zarobić trochę pieniędzy, chociaż w ramach tzw. Minijob. I druga sprawa – niekoniecznie jeszcze dobrze radzą sobie z niemieckim. Co by nie mówić – dobra znajomość niemieckiego otwiera Ci znacznie więcej drzwi i daje całe mnóstwo możliwości. Przy tej liście skupiłam się jednak na osobach, które dopiero zaczynają naukę i może się im wydawać, że bez znajomości niemieckiego muszą swoje zawodowe lub zarobkowe życie zawiesić na bliżej nieokreślony czas. Ale że uczyć się języka trzeba to chyba nie muszę tłumaczyć.

Niemiecki rynek pracy daje przyjemną możliwość zatrudnienia, którą wielu pracodawców chętnie oferuje, ponieważ nie wiąże się dla nich z dużymi kosztami zatrudnienia i jest wygodną, dość elastyczną formą zatrudnienia. Jest to tzw. Minijob lub Nebenjob, jeśli mamy już stałą pracę.

Krótkie info o minijob

Minijob zwane również geringfügige Beschäftigung, czyli dosłownie „drobne zajęcie/niewielkie zatrudnienie“ oznacza pracę obejmującą nie więcej niż 51 godzin miesięcznie (a dokładnie 50,90h)  i zarobki nieprzekraczające 450 euro. Praca taka nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, ale nie podlega też opodatkowaniu.

Jest to fajne rozwiązanie dla kobiet, które mają ubezpieczenie wspólne z mężem, ale nie mają zbyt dużo czasu na 8-godzinny dzień pracy.

Nebenjob to dodatkowe zajęcie, które wykonujemy zarobkowo poza głównym zatrudnieniem. Nebenjob często przybiera formę właśnie Minijob, jeśli mieści się w ramach ilości godzin i zapłaty.

Przedstawiam ci 10 pomysłów na Minijob oraz zawodową aktywność, które możesz wykonywać nawet ze słabą znajomością języka lub po polsku, ale online. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy pomysł będzie ci odpowiadał, ale mam nadzieję, że któryś z nich zainspiruje cię do nawet drobnych działań w kierunku zmiany i zawodowej aktywności.

POMYSŁ 1: Sprzątanie w firmach i biurach

Jeśli czujesz, że możesz to robić to sprzątanie biur jest dość dobrym rozwiązaniem, bo nie jest to praca szczególnie ciężka. Jeśli robisz to jako Nebenjob to pamiętaj, że dopóki nie przekroczysz kwoty 450 euro/miesiąc możesz wykonywać tę pracę w kilku różnych miejscach i nie ma to znaczenia, że masz różnych pracodawców.

Jak znaleźć taką pracę? Oprócz ogłoszeń najlepiej sprawdzają się tu znajomości. Dlatego warto dać znać każdemu. Sama w ten sposób przyjęłam do pracy dwie dziewczyny, ponieważ ktoś mi je polecił. A jeśli nie mamy zbyt licznego grona znajomych – to jak zawsze najlepiej sprawdzą się tu lokalne portale online oraz lokalne gazety, o czym piszę w punkcie 4.

POMYSŁ 2: Własna oferta usług

To rozwiązanie dla osób, które mieszkają na prowincji i nie mają dostępu do dużej ilości ofert pracy w pobliżu. Ale zawsze można wyjść z własną inicjatywą. Przygotuj ulotki na temat, który uważasz, że jest dla Ciebie okej i wrzuć w skrzynki w okolicznych domach i wsiach – to znacznie szybszy sposób niż przeglądanie ogłoszeń w gazetach. Odzew masz od razu i od razu pierwszych klientów. Możesz też zamieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie. Ten sposób sprawdza się nieźle w przypadku starszych osób, a to one najbardziej potrzebują pomocy. Do stworzenia tekstu ogłoszenia możesz użyć wyrażenia, które przezentuję poniżej.

Co możesz zaoferować? Na przykład: sprzątanie, robienie zakupów dla starszych osób, opieka nad zwierzętami, spacery ze starszymi osobami, mycie okien, prace w ogrodzie.

Poniżej przykład tekstu, jaki możesz użyć w ulotce lub ogłoszeniu, jeśli zaoferujesz sprzątanie:

Suchen Sie eine zuverlässige Haushaltshilfe?

Ich helfe Ihnen gerne im Haushalt!

Rufen Sie einfach an und vereinbaren einen Termin!

Kontakt:

Aby ułatwić ci zadanie przygotowałam gotowy plik do wydruku, gdzie znajdziesz wszystkie wersje ulotek oraz słownictwo z punktu 3. Wystarczy wydrukować, wpisać dane do kontaktu, skserować i działać!

Już tłumaczę, co tam napisałam:

Suchen Sie eine zuverlässige Haushaltshilfe?

Szukają Państwo niezawodnej pomocy domowej?

Tu zamiast eine zuverlässige Haushaltshilfe możesz wstawić którąś z poniższych opcji:

Hilfe beim Einkaufen / Hilfe bei Hund Ausführen / Hilfe bei Tierbetreueung / einen Begleiter für Spaziergänge / Hilfe beim Fensterputzen / Gartenpflegehilfe

Ich helfe Ihnen gerne im Haushalt! albo: Ich helfe Ihnen gerne!

Chętnie Państwu pomogę w prowadzeniu domu! albo: Chętnie Państwu pomogę!

Rufen Sie einfach an und vereinbaren Sie einen Termin!

Proszę po prostu zadzwonić i umówić termin!

Kontakt – Jeśli się stresujesz telefonem od Niemca możesz podać numer męża lub chłopaka, jeśli radzi sobie jako tako z dojcze szprache ;)

Szczerze mówiąc moja pierwsza praca w Niemczech polegała na sprzątaniu i gotowaniu dla niemieckiej rodziny. Było to świetne rozwiązanie dla dziewczyny, która nie chciała pracować w fabryce, a dodatkowo popołudnia miała zajęte nauką niemieckiego, bo o 13 byłam już po pracy.

POMYSŁ 3: Pomoc w kuchni, w gastronomii

Zwykle dość ciężka praca, zależy od miejsca, ale można ją wykonywać w weekend, co jest dużym plusem dla mam. Przejdź się po okolicznych restauracjach, kawiarniach, barach i po prostu zapytaj. Nie wiesz jak? Poniżej znajdziesz pomocne wyrażenia. Najgorzej jest pierwszy raz, potem idzie już z górki ;)

Jak zapytać się o pracę?

Trochę pomocnych wyrażeń przy szukaniu pracy, jeśli robimy to osobiście lub telefonicznie:

Guten Tag, hier spricht Anna Brecheisen.
Dzień dobry, mówi Anna Brecheisen.
– to mówimy w przypadku rozmowy telefonicznej

Ich suche einen Nebenjob als….
Szukam dodatkowej pracy jako…
– tu wstawiasz dowolne stanowisko np.: Aushilfe – pomoc, Küchenhilfe – pomoc w kuchni,
Putzfrau – sprzątaczka itd…

Ich wollte fragen, ob Sie vielleicht neue Mitarbeiter suchen?
Chciałam się zapytać, czy może szukają Państwo nowych współpracowników?

Wann können wir uns treffen?
Kiedy możemy się spotkać?

Können wir einen Termin vereinbaren?
Czy możemy umówić jakiś termin?

Ich habe Zeit morgen am Abend / übermorgen um 10:00.
Mam czas jutro wieczorem / pojutrze o 10:00

Der Termin passt mir.
Ten termin mi pasuje.

Der Termin passt mir leider nicht.
Ten termin niestety nie pasuje mi.

Auf Wiederhören! do usłyszenia!
używamy tylko na koniec rozmowy telefonicznej

Super, vielen Dank. Bis dann!Świetnie, bardzo dziękuję! To do później!

POMYSŁ 4: Szukaj ofert Nebenjob

Możesz po prostu regularnie przeglądać ogłoszenia:

na lokalnych portalach i w lokalnych gazetach, zwłaszcza tych darmowych, które są wrzucane do skrzynki:

Jobs.meinestadt

Kleinanzeigen

lub wpisz po prostu w google twoją nazwę miejscowości + nebenjob

na facebooku na grupach, np.:

Aufträge und Jobs in Dingolfing, Umgebung und in Landshut

Nebenjobs Landshut

Minijobbs.de

na Instagramie wpisując odpowiednie hasztagi

Po prostu przeglądasz Insta po hasztagach typu nazwa miasta lub w połączeniu ze słowem nebenjob albo arbeit  #nurnberg  #joblandshut. Jest to trochę żmudne zajęcie, ale po zdjęciach orientujesz się od razu, czy to fota z wycieczki czy ogłoszenie o pracę.

POMYSŁ 5: Udzielanie korepetycji online

Nie musisz być super zawodowym nauczycielem, aby dzielić się wiedzą z tematu, w jakim czujesz się mocna. Jeśli masz do tego serce i porządnie przygotujesz swoje zajęcia możesz wystawić swoją ofertę. Gdzie ją wystawić i skąd wziąć klientów? Zarejestruj się na portalach, które świadczą takie usługi:

W Polsce:

korepetycje.edu

e-korepetycje

korepetycje24

korepetycje – ogłoszenia

w Niemczech – możesz uczyć kogoś angielskiego, hiszpańskiego…

Studienkreis – Nachhilfe

Lernbude

POMYSŁ 6: Zostań wirtualną asystentką

Nie musisz znać niemieckiego, bo możesz to robić w pełni online dla polskich zleceniodawców. Potrzebujesz jednak komputer i dostęp do Internetu.

Jak to zrobić? Na pewno nie staniesz się taką asystentką z dnia na dzień. Najlepiej najpierw poszukać informacji, przejść szkolenie. Skąd czerpać wiedzę? Z blogów i fanpage’y, które zajmują się taką tematyką:

Biurowe Rewolucje – Kurs

Kurs online – Wirtualna Asystentka

Mnóstwo informacji uzyskasz na grupach blogerek, o których piszę w punkcie 7.

POMYSŁ 7: Sprzedawaj swoje zdjęcia i grafiki

Jeśli czujesz się dobrze w temacie tworzenia grafik/zdjęć zaoferuj swoją pomoc np. blogerkom. To zajęte kobiety, które nieustannie mają ogromne zapotrzebowanie na zdjęcia i grafiki. Skąd brać zlecenia? Dodaj się do grup blogowych, gdzie zwykle jeden dzień w tygodniu jest przeznaczony na prezentowanie swojej oferty.

Przykłady grup, gdzie spotkasz sporo blogerek i możesz nawiązywać kontakty:

Blog Firma – grupa Urszuli Phelep

Hakerki sukcesu

Jesteśmy interaktywne

Szczęśliwa w biznesie

POMYSŁ 8: Wypełnianie ankiet online 

Odpowiadanie na różne ankiety online, co możesz to robić również w języku niemieckim ucząc się przy okazji się słówek.

Skąd brać takie zlecenia? Listę niemieckich portali znajdziesz pod tym adresem Mit Umfragen Geld verdienen

Wystarczy zalogować się na którymś z nich i klikać, klikać i klikać. Po rejestracji codziennie dostajesz oferty ankiet na maila. Jest to dosyć żmudne zajęcie i wymaga dużej cierpliwości. Na wynagrodzenie trzeba czasem poczekać ze względu na warunki, jakie narzuca portal.

Polskie strony znajdziesz bez problemu wpisując w wyszukiwarkę ankiety online płatne, np. Ankietki

POMYSŁ 9: Roznoszenie gazet i ulotek

To dość popularne zajęcie i takich ogłoszeń jest sporo. Gdzie i jak ich szukać?

Wpisujesz w google: Zeitungen und Prospekte verteilen + nazwę miejscowości.

Wiele z ofert znajdziesz na stronie Propektverteiler.de , ale warto również sprawdzić lokalnych wydawców gazet.

POMYSŁ 10: Stylizacja paznokci

Cieszy się ogromnym powodzeniem, bo widzę to na grupach na facebooku. Jeśli znasz się na tym, szkoliłaś się w tym zakresie to na pewno warto. Informacji szukaj na branżowych portalach. Temat jest mi zupełnie obcy, więc wolę nie doradzać w tym zakresie.

Co jeszcze możesz zrobić dla siebie i swojej zawodowej przyszłości już dziś?

Możesz zastanowić się się nad tym, co chciałabyś robić, w którym kierunku pójść, jeśli nie jesteś tego jeszcze pewna – zacznij od ćwiczenia w tym wpisie:

Jak odkryć pracę, którą polubisz? Wykonaj inspirujące ćwiczenie

Poza tym – ucz się języka! To Twoja droga do możliwości, które oferuje ten kraj, a wierz mi – jest ich naprawdę sporo. Ten rynek potrzebuje pracowników, jak chyba żaden inny w Europie!

Zobacz serię na blogu: #dojcz4job w zakładce NIEMIECKI.

Masz więcej pomysłów na Minijob dla dziewczyn? Podziel się w komentarzu!

Dodaj komentarz