You are currently viewing 16 TYPOWYCH BŁĘDÓW W CV, KTÓRE WYDŁUŻAJĄ CZAS TWOICH POSZUKIWAŃ

16 TYPOWYCH BŁĘDÓW W CV, KTÓRE WYDŁUŻAJĄ CZAS TWOICH POSZUKIWAŃ

Nawet nie wiesz, jak irytujące jest oglądanie niechlujnie przygotowanych CV, z których treści nic nie wynika. Kiedy sama prowadziłam rekrutacje dla własnej firmy, osobom, które wysyłały mi byle co nie poświęcałam nawet minuty. Trudno się dziwić, jeśli na jedno ogłoszenie otrzymujesz około 150 aplikacji. Jeśli twoje CV ma być odporne na “test 30 sekund” to sprawdź, czy ominąłeś wszystkie z poniższych błędów, bo niemal każdy z nich ma szansę zdyskwalifikować twoją aplikację.

Błędy w podejściu, od których zwykle zaczynasz i które rujnują cały proces poszukiwania pracy

1. Nie odnosisz się do obowiązków na danym stanowisku określonych w ogłoszeniu

To chyba najpopularniejszy i najcięższy błąd, jaki popełniają prawie wszyscy: CV jest nieadekwatne, nie wie, czemu trafiło pod dany adres. Takie mam doświadczenia po przejrzeniu dziesiątek CV. Otwierając kolejne załączniki myślałam sobie: czy ci ludzie w ogóle wiedzą, o jaką pracę się starają? Czytali, co jest napisane w ogłoszeniu? Sama mam się domyślać, czemu ubiegają się właśnie o TO stanowisko? Nieadekwatność pisemnego życiorysu do tego, czego poszukuje pracodawca sprawia, że twoja kandydatura jest odrzucana w ciągu pierwszych 5 sekund. A jeśli wiesz/czujesz/jesteś przekonany, że pasujesz do tego miejsca pracy to przeczytaj po kolei każde z wymagań i poszukaj w swoim życiorysie zajęć i obowiązków, które to potwierdzają. I pokaż to w swoim CV. Pracodawca cię nie zna, ma przed sobą tylko ten świstek z tekstem, który stworzyłeś.

2. Piszesz CV „pod siebie” nie biorąc pod uwagę punktu widzenia pracodawcy

Chcesz po prostu „mieć to za sobą” i tworzysz jakiś podejrzany dokument, w którym starasz się opisać swoje życie, bardziej lub miej szczegółowo, w zależności od tego, czy jesteś bardziej leniwy czy nie. Musisz mieć więc świadomość, że nie piszesz CV dlatego, że inni bardzo chcą o tobie czytać i interesują się twoim życiem. Prawdopodobnie w ogóle ich to nie obchodzi. Więc zanim siądziesz do pisania zadaj sobie podstawowe pytanie: Co możesz zrobić dla firmy, do której chcesz wysłać CV? W jaki sposób i z jakich powodów jesteś dla niej przydatny? Bo to jest właśnie to, co interesuje pracodawcę. Wcale nie to, że chcesz zarabiać pieniądze, bo to chce każdy i nie jesteś tu wyjątkiem.

3. Twoje CV nie jest przejrzyste

Chodzi mi tu o klarowność, jasność co twojej osoby i profilu zawodowego. CV mimo swojej suchej formy powinno opowiadać jakąś w miarę spójną historię o tobie. I tę historię powinien bez problemu dostrzec i zrozumieć czytelnik. Niestety, w większości przypadków kandydaci ukrywają się za stertą luźnych faktów na temat szkoły i stanowisk w kolejnych pracach. Ale kim tak naprawdę są – nie wiadomo.

4. Nie masz świadomości, że CV to integralna część rozmowy kwalifikacyjnej

Klikając „wyślij aplikację” zapraszasz pracodawcę do rozmowy o sobie i podtykasz mu pod nos tematy. Jeśli go nie zaciekawią – będzie ci ciężko przejść ten pierwszy etap. A jeśli wzbudzisz zainteresowanie to na rozmowie twoje CV będzie podporą pytającego. Stąd tak istotne jest to, co do niego wrzucisz.

Błędy w tekście CV

5. Brak zawodowego podsumowania

Piszę o tym chyba w każdym poście o CV :) To element, który daje ci od razu przewagę na tą grupą kandydatów, która tego nie umieściła, a widzę, że prawe nikt tego nie pisze. Wystarczą Ci 3-4 zdania, w których zawrzesz to, co najistotniejsze w twoim zawodowym życiu: twój zawód lub stanowisko, z którym się identyfikujesz, najważniejsze obszary, jakimi się zajmujesz, ewentualnie zawodowy sukces (zawsze jakiś da się znaleźć, wierz mi), najważniejsze umiejętności. Zawodowe podsumowanie daje rekruterowi przyjemnie skondensowaną informację o tobie – od razu wie, z kim ma do czynienia.

6. Doświadczenie zawodowe opisane zbyt skromnie

Zbyt skromny opis nie daje pracodawcy pojęcia, co tak naprawdę umiesz, czym się zajmowałeś, co należało do twoich codziennych czynności i obowiązków w pracy. Nie wystarczy napisać nazwy stanowiska i firmy. Musisz to zrobić precyzyjniej.

7. Doświadczenie zawodowe opisane zbyt szczegółowo

Kiedyś dostałam do rąk CV, które składało się z 5 stron. Dopóki nie jesteś fizykiem z 40 letnim doświadczeniem pracującym dla Elona Muska twoje CV nie może tak wyglądać. Maksymalnie 2-3 strony! Musisz wybierać ze swoich doświadczeń zawodowych to, co istotne. Jeśli pracowałeś 3 miesiące jako barman i 2 miesiące latem jako ratownik, a ubiegasz się o pracę analityka to daruj sobie już te niezwiązane z nowym obszarem prace. Nie wypisuj wszystkich szkoleń, które prowadziłeś czy seminariów, w jakich brałeś udział. To samo dotyczy opisu poszczególnych prac – wybieraj, selekcjonuj, staraj się w jak najprostszy sposób przekazać to, co było najistotniejsze w twoich obowiązkach i jednocześnie w czym czujesz się mocny.

8. Zbyt duża ilość doświadczeń zawodowych

Sytuacja z punktu 7 – wpisywanie każdej fuchy i dodatkowych zleceń, które trwały krótko i nie są istotne dla pracy, o jaką się ubiegasz robi krecią robotę. Zamiast pokazać, że jesteś pracowity i zawsze starasz się jakoś zarabiać pieniądze, dają wrażenie niestabilności. A to nie jest cecha, jakiej poszukują pracodawcy.

9. Brak podkreślenia nawet drobnych sukcesów zawodowych

Wiem, że większość osób nie czuje, że ma jakieś wielkie zawodowe sukcesy, ale to dlatego, że patrzy na siebie bardzo krytycznie lub z pozycji osoby niezadowolonej ze swej obecnej zawodowej sytuacji. Nawet u osób z małym doświadczeniem zawodowym da się wyciągnąć z życiorysu pozytywne, warte pochwalenia się fakty.

10. Słabo opisane umiejętności

Co znajduję zwykle w tym dziale? MS Office Word i prawo jazdy. Co do obsługi Worda to trochę tak jakbyś informował, że umiesz pisać i czytać, bo skończyłeś podstawówkę. Jeśli aplikujesz na przedstawiciela handlowego ze służbowym Tico to zapewne posiadanie prawa jazdy jest ważne. W pozostałych przypadkach przyjrzyj się takim umiejętnościom jak: umiejętności typowe dla twojego obszaru zawodowego, obsługa programów graficznych, znajomość narzędzi informatycznych typowych dla twojej branży, znajomość Excela, zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, prowadzenie szkoleń, doświadczenia związane z kontrolą jakości, obsługa maszyn i urządzeń, zwłaszcza wymagających uprawnień lub licencji itd.

Błędy bardziej lub mniej formalne

11. Niepoważny adres e-mail

Buziaczki, kwiatuszki, ksywa z podstawówki itp. w adresie maila – odpadają.

12. Pisanie w pierwszej osobie

Forma bezosobowa to standard w CV i tego się trzymajmy. Na pierwszą osobę możemy pozwolić sobie ewentualnie przy opisie zawodowego profilu, ale bezpieczniej jest zrezygnować z niej i tutaj.

13. Niewłaściwa kolejność informacji

Zwykle dotyczy to umieszczenia informacji o wykształceniu przed doświadczeniem zawodowym. Tak było kiedyś. Teraz zaczynamy od doświadczenia. To najważniejszy fragment twojego CV.

Błędy dotyczące estetyki CV

14. Niezbyt sympatyczne i nieprofesjonalne zdjęcie

Więcej o tym tutaj: Jak zrobić dobre zdjęcie do CV bez profesjonalnego sprzętu i umiejętności?

15. Zupełny brak kolorów i graficznych elementów

Użyj koloru innego niż czarny, może być np. ciemny niebieski, do tytułów kategorii czy nazw stanowisk, dodaj jakieś linie lub ikonki, jednak nie przesadzaj z ilością. Chodzi o to, aby zatrzymać uwagę czytającego i jednocześnie sprawić, że CV zyskuje na estetyce.

16. Trudny do czytania tekst

Nietrafiony wybór czcionki, za małe odstępy miedzy wierszami, źle rozplanowana treść. Jeśli trzeba wytężać wzrok, aby czytać twoje CV to zły znak. Popracuj nad tym, a potem podeślij komuś do czytania i oceny.

Może teraz wydaje Ci się, że nie ma na to szans, abyś stworzył dobre CV, bo jest tak wiele rzeczy, na które trzeba uważać. Pisanie CV owszem wymaga trochę treningu. Mi zajęło mi to kilka lat, ale kiedy ja uczyłam się tej sztuki to nie było żadnych blogów na ten temat :) i przedzierałam się przez temat sama, a wiele rzeczy robiłam na wyczucie. Bardzo lubię pisać, więc nie jest to zajęcie, które mnie zniechęca i odrzuca, ale wiem, że większość osób nie cierpi tej czynności. Dobra wiadomość jest taka, że do pisania CV nie są ci potrzebne jakieś szczególne umiejętności pisarskie, ale raczej znajomość zasad rządzących światem aplikacji. Tworzenie dobrego CV to umiejętność, a nie jakiś wybitny talent, więc jak każdą umiejętność da się ją nabyć i podszkolić. Powodzenia!

Dodaj komentarz