You are currently viewing AUSBILDUNG DLA POLAKÓW W NIEMCZECH – KIEDY WARTO?

AUSBILDUNG DLA POLAKÓW W NIEMCZECH – KIEDY WARTO?

Jesteś na emigracji i nie podoba ci się kierunek, w którym toczy się twoje zawodowe życie? Wyjechałaś tuż po maturze i martwi cię, że nie masz właściwie zawodu mimo, że ciągle pracujesz? Chcesz się uczyć, ale nie stać cię na rzucenie pracy i podjęcie studiów? W takim razie pomyśl o zupełnie innym rozwiązaniu, którego nie znamy właściwie w Polsce, a jakie ma w swojej ofercie niemiecki system. Ausbildung to zawodowa ścieżka, która pozwala ci na jednoczesną naukę i pracę i nie odcina cię od zarabiania pieniędzy.

Co znajdziesz w tym artykule?

podstawowe informacje na temat Ausbildung: czas trwania, warunki, zarobki, gdzie szukać informacji

kiedy warto zdecydować się na tę ścieżkę

jak znaleźć Ausbildung i jakie wymagania trzeba spełnić, aby je otrzymać

jakie dokumenty są potrzebne, aby ubiegać się o Ausbildung

kilka przykładów: linki do stron firm oferujących Ausbildung

Co to jest Ausbildung?

Mówiąc Ausbildung w Niemczech mamy na myśli tak naprawdę duale Ausbildung lub betriebliche Ausbildung, czyli dualne czy też – tłumacząc dosłownie – firmowe/zakładowe wykształcenie.

Ausbildung to jedna z możliwości, jaką oferuje niemiecki rynek pracy dla osób, które chcą nauczyć się nowego zawodu i to nie tylko w wieku lat 20. Ausbildung to połączenie nauki w szkole – gdzie poznajesz teorię – z praktyką, czyli z zatrudnieniem w firmie czy zakładzie pracy. Przy czym zdecydowany nacisk jest położny na tę część praktyczną, ponieważ nauka w szkole trwa maksymalnie 1-2 dni, pozostałe dni tygodnia przeznaczone są na pracę.

Co trzeba wiedzieć o Ausbildung?

Poniżej kilka podstawowych informacji:

Polacy jako członkowie Unii Europejskiej mają pełny dostęp do tej oferty

Ausbildung trwa 2-3.5 roku w zależności od zawodu

zarobki w 1 roku nauki są bardzo różne w zależności od zawodu i wahają się między 600 a 900 euro, w każdym kolejnym roku ich wartość wzrasta, mniej więcej do 1100 – 1200 euro

każdy rok kończy się egzaminem, ale w ostatnim roku Ausbildung czeka nas jeszcze egzamin końcowy

Ausbildung rozpoczyna się 1 sierpnia lub 1 września

jeśli planujesz zdobyć miejsce Ausbildung to całą akcję musisz planować znacznie wcześniej, bo firmy również planują to z dużym wyprzedzeniem

ogólnych informacji na temat Ausbildung można szukać między innymi na tej stronie

pomocna będzie też darmowa aplikacja do pobrania AzubiWelt

oferty oraz wymagania odnośnie poszczególnych miejsc Ausbildung znajdziesz na stronach konkretnych firm w zakładce Karierre

ofert możesz szukać z pomocą tej wyszukiwarki

świetnym miejscem do poznawania firm i ich oferty Ausbildung są Jobmessen, czyli targi pracy. Aktualne terminy niemieckich targów pracy znajdziesz pod tym linkiem, ale też warto szukać mniejszych regionalnych targów pracy

informacje o Ausbildung znajdziesz również w niemieckich urzędach pracy (Agentur für Arbeit), które oferują również tego rodzaju wsparcie dla osób bezrobotnych. Wiele firm chętnie korzysta z takiej współpracy z urzędami. Należy wtedy zgłosić się do doradcy zawodowego Berufsberater, który pomoże nam w dalszych krokach.

Zalety Ausbildung:

możesz zdobywać zawód jednocześnie zarabiając już pieniądze

możesz kontynuować to, co zacząłeś w Polsce lub przebranżowić się

nie musisz rezygnować z Nebenjob, czyli pracy dodatkowej nawet, jeśli nie jest związana tematycznie z Ausbildung – jedyne ograniczenie to liczba godzin: maksymalnie 10h na tydzień

zwykle nie ma ograniczeń wiekowych dla chcących rozpocząć Ausbildung (takie ograniczenie wiekowe można spotkać np. przy ofertach Ausbildung w policji)

część firm nawet chętniej przyjmuje bardziej doświadczone i starsze osoby niż zupełnie młode bez żadnych zawodowych doświadczeń

można znaleźć oferty Ausbildung in Teilzeit, czyli na pół etatu

Zanim zdecydujesz się na Ausbildung

W Niemczech istnieją dość sztywne zasady co do warunków, jakie trzeba spełniać, aby wykonywać dany  zawód, jeśli chodzi o tzw. „papiery na rozum”. W Polsce nie przykłada się tak dużej wagi do ukończonej szkoły, jeśli nie dotyczy to np. zawodów medycznych, prawniczych czy inżynieryjnych. Zdecydowanie większy nacisk kładzie się na doświadczenie zawodowe. W Niemczech ze względu na duże zapotrzebowanie na siłę roboczą ten sztywny stosunek powoli się na szczęście luzuje, jednak nadal w wielu sytuacjach podkreśla się konieczność odpowiedniego wykształcenia.

Aby wiedzieć, jakiego rodzaju wykształcenie jest nam potrzebne w Niemczech odnośnie konkretnego zawodu możemy wesprzeć się wyszukiwarką zawodów BERUFENET, która dokładnie wskazuje nam jakiego rodzaju wykształcenia się od nas oczekuje. Poniżej przykład fragmentu takiej listy – w drugiej kolumnie widzimy opis wymaganego wykształcenia:

 

 

Jeśli jesteś więc już w Niemczech i chcesz coś zmienić w swoim zawodowym życiu to punktem wyjścia będą tu dwie sprawy – jaką masz już ukończoną szkołę (zawodową? liceum? studia?) i co chcesz robić. Chodzi mi tu głównie o to, czy jeśli masz już jakiś zawód to czy faktycznie chcesz go wykonywać czy myślisz może o czymś zupełnie innym.

Ukończyłeś studia?

Jeśli masz ukończone studia i chcesz w tym kierunku szukać pracy to najpierw sprawdź, bo może się okazać, że to, co masz jest ok i wystarczy zatroszczyć się albo o tłumaczenie albo o uznanie dyplomu, znajomość języka i ewentualnie jakąś praktykę.

Ważna uwaga:  W Niemczech jest grupa zawodów zwana Reglementierte Berufe  – są to zawody, których nie możesz wykonywać jeśli nie masz wcześniej uznanego dyplomu. Dotyczy to zawodów z obszaru medycyny, nauczycielskich w szkołach publicznych, prawniczych, architektów, weterynarzy, dietetyków i innych. Tutaj znajdziesz listę wszystkich takich zawodów.

Ukończyłeś studia, ale i tak chcesz postudiować w Niemczech?

Niemcy mają ofertę i dla ciebie. Nazywa się to duales Studium i jest  rodzajem Ausbildung dla osób z maturą. Duales Studium kończy się uzyskaniem tytułu Bachelor, czyli można powiedzieć, że jest to odpowiednik polskiego licencjata, jednak z taką przewagą, że tak jak w przypadku Ausbildung tak i tutaj dużą część czasu spędzasz w pracy, a nie tylko słuchając wykładów.

Masz maturę?

Matura otwiera ci wiele możliwości w Niemczech. Możesz przystąpić praktycznie do każdego Ausbildung, jakie sobie wymarzysz, jeśli tylko firma zaakceptuje twoją kandydaturę.

Jesteś po szkole zawodowej?

Tu również oferta jest bardzo bogata zarówno jeśli chcesz pozostać w zawodzie i ugruntować swoją pozycję na rynku pracy czy zupełnie się przebranżowić, bo do wyboru masz całe mnóstwo opcji: sprzedawcy, logistycy, mechanicy, budowlańcy, ogrodnicy, długo by wymieniać.

Aby uporządkować te wszystkie informacje, których jest trochę sporo, bo też i możliwości edukacji w Niemczech jest niemało zrobiłam prostą grafikę, która myślę, że pokazuje w prosty sposób, jakie mamy opcje i dokąd kierować pierwsze kroki:

Dla osób, które mają studia wymagające uznania dyplomu szykuję oddzielny wpis, dlatego nie rozwijam tutaj tego wątku, gdzie w grafice pojawia się Kammer i ZAB. Niedługo wstawię tu link do odpowiedniego wpisu i wszystko będzie jasne :)

To kiedy warto robić Ausbildung?

Na przykład:

Skończyłeś szkołę zawodową, ale nie interesuje cię twój zawód. Jesteś piekarzem, a chcesz być mechanikiem. Możesz próbować z Ausbildung.

Może masz maturę i chcesz pracować w księgowości albo jako sprzedawca albo w logistyce w biurze albo jeszcze jakoś inaczej i nie są do tego niezbędne studia na wyższej uczelni. Ausbildung to świetny wybór.

Może skończyłeś studia w Polsce, ale nie masz dużej zawodowej praktyki, a bez niej ciężko ci przebić niemieckich kandydatów. Możesz zastanowić się nad duales Studium.

To oczywiście tylko przykłady sytuacji, które przywołałam, aby pokazać ci, że masz w tym kraju różne możliwości i opcje.

Chcę robić Ausbildung! Co dalej?

Jeśli przeanalizowałeś sytuację i doszedłeś do wniosku, że to gra warta twojego wysiłku to czas na podjęcie akcji. Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowana sprawa.

  1. wybierasz zawód, jaki cię interesuje
  2. następnie szukasz firmy, która ci się podoba i patrzysz, co ma w ofercie, jeśli chodzi o Ausbildung i czy znajdziesz tam coś dla siebie
  3. albo odwrotnie – szukasz ofert Ausbildung w swoim regionie i składasz dokumenty do tych miejsc, które odpowiadają twoim preferencjom

Jakie dokumenty są ci potrzebne?

Tutaj obowiązuje to, co każda z firm sama określi w swojej ofercie: zarówno jeśli chodzi o świadectwa czy dyplomy, jak i inne wymagania.

Poza tym wymagane jest to samo, co przy szukaniu pracy:

CV

list motywacyjny

świadectwa – muszą być przetłumaczone u tłumacza przysięgłego

ewentualnie świadectwa pracy, jeśli mamy

W dużych firmach aplikować można online przez stronę firmy albo zwyczajnie wysyłając maila.

Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna.

Jakie są wymagania odnośnie języka?

Przeglądając oferty Ausbildung czytam zawsze, że znajomość ma być dobra, jednak nigdy nie spotkałam się z jakimś konkretnym wymaganiem odnośnie poziomu czy certyfikatu językowego. Bez wątpienia posiadanie certyfikatu chociaż na poziomie B1 ułatwi nam wiele, jednak w wielu sytuacjach nie będzie on konieczny i czy znajomość języka jest wystarczająca będzie weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wszystko zależy od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz i od oczekiwań konkretnego pracodawcy.

W przypadku duales Studium ze względu na to, że dotyczy to uczelni wyższej, oczekiwania określi również konkretna uczelnia, ale należy się spodziewać, że będzie to co najmniej poziom C1 lub w przypadku braku certyfikatu będzie się wiązać z koniecznością przystąpienia do tzw. DSH Prüfung, czyli egzaminu organizowanego przez daną uczelnię i uprawniającego do studiowania w języku niemieckim.

Przykłady konkretnych ofert

Zamieszczam kilka linków do zupełnie losowych ofert Ausbildung, abyś mógł zobaczyć kilka przykładów z życia wziętych, zarówno dużych sieciowych firm, jak i mniejszych, lokalnych.

Oferta sieci ALDI

Oferta niemieckiej policji

Oferta sieci Deichmann

Oferta sieci ogrodniczej

Oferta małego sklepu ogrodniczego

Ten post ma 34 komentarzy

  1. Lili

    Hej, a co jesli po Ausbildung zdecydujemy sie na powrót do Polski? Czy zostanie nam to “zaliczone” jako wykształcenie? Niestety nie znalazlam na to odpowiedzi. Pozdrawiam!

    1. admin

      Na pewno będziemy mieć ciekawy wpis w cv :) Czy niemieckie Ausbildung przyda nam się w Polsce? Wszystko zależy od branży. A czy zostanie uznane w Polsce to już niestety nie wiem, jak to działa w drugą stronę i na ile możemy liczyć na uznanie zawodu. Ale to ciekawy wątek do sprawdzenia! Dziękuję za podsunięcie pomysłu na uzupełnienie wpisu :) Jak tylko będę miała okazję na pewno sprawdzę temat :)

  2. Kacper

    Witam pochodze z Duisburg znalazłem stanowisko ausbildung a teraz szukam szkoły Automechaniker . Mój język Niemiecki jest słaby .i chciał bym być w szkole polskiej czy jest w duisburg taka opcja ?

    1. admin

      Dziękuję za pytanie :) Szczerze przyznam, że nic mi o tym nie wiadomo, aby była taka opcja w jakimkolwiek mieście. Ausbildung zawsze odbywa się w języku niemieckim.

  3. Anna Motyka

    Witam potrzebuje pomocy proszę mi pomoc

  4. Marcin

    Witam, a co jeżeli ktoś jest tylko po gimnazjum?

    1. admin

      Dzień dobry :) Wszystko zależy od tego, jakie Ausblidung chcemy rozpocząć, ponieważ wymagania będą się nieco różnić, jeśli chodzi o świadectwo szkolne. Dla osób, które kończą szkołę w Niemczech zwykle w pełni wystarcza “Realschulaschluss”, który uzyskuje się po 10-tej klasie. Polska szkoła podstawowa + gimnazjum to 9 klas, ale z tego co się orientuję nie jest to przeszkodą do podjęcia Ausbildung, przynajmniej w większości przypadków. Aby uzyskać pełne informacje polecam wizytę w jednym z punktów informacyjnych. Najlepiej zabrać ze sobą tłumaczenie przysięgłe świadectwa i nazwę zawodu, który nas interesuje. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu :) Pozdrawiam :)

  5. Joanna

    Mam certyfikat B1 i chciałabym zrobić Ausbildung w zawodzie Gesundheits-Krankenpfleger czyli pielęgniarka. Czy taka znajomość języka wystarczy?
    Joanna

    1. admin

      Aby rozpocząć Ausbildung teoretycznie nie potrzebujemy językowego certyfikatu, choć oczywiście każda szkoła może zdecydować inaczej. Zwykle znajomość języka jest sprawdzana podczas rozmowy kwalifikacyjnej i szkoła lub firma, która oferuje Ausbildung decyduje o tym, czy dany poziom znajomości języka u kandydata jest wystarczający. Wiele zależy więc od tego, jak sobie radzimy w praktyce z niemieckim. Ausbildung może stanowić spore wyzwanie językowe i warto brać to pod uwagę. Zawsze warto złożyć aplikację i spróbować sił. Znam osoby, które bez przeszkód rozpoczęły naukę w tym zawodzie mając certyfikat B1. W ich przypadku szkoła wymagała tylko potwierdzenia, że biorą udział w kursie na poziomie B2.

    2. Wiola

      Też jestem ciekawa ponieważ również chciałabym asystentkę dentystyczna zrobić.

  6. Kacper

    Dzień dobery, szukam praktyk szkolnych w niemczech, i zastanawiam się czy nie miała by pani jakichś wskazówek dzięki mógłbym znaleźć coś na szybko.

    1. admin

      Dzień dobry :) Najprościej jest wybrać miejsca, które nas interesują i odezwać się bezpośrednio z pytaniem o możliwość praktyk, najlepiej najpierw telefonicznie. Wcześniej przygotować CV i list motywacyjny, a po skończonej rozmowie wysłać aplikację. To najszybszy sposób, jaki znam:) W ten sposób szukam praktyk dla moich klientów.

  7. Iwona

    Witam. Skończyłam germanistykę na Akademii pomorskiej, licencjat. Pracowałam w PL w gimnazjum. Czy warto wysyłać dyplom do Lehramt Arnsberg?

    1. admin

      Tak, jak najbardziej warto. Na pewno będzie musiała Pani uznać swój dyplom w Niemczech, w Lehramt powinna Pani uzyskać informację o kolejnych krokach, jeśli chodzi o dopełnienie formalności, aby uzyskać możliwość pracy w Niemczech jako nauczyciel. Jeśli chodzi o zawód nauczyciela to przepisy określają bardzo ściśle, kto może go wykonywać.

  8. Agata

    Witam!
    Czy jeśli się dostanę się na Ausbildung do jakiejś firmy, to czy szkołę też muszę sama szukać czy już firma mnie kieruje?

    1. admin

      Zwykle firma wskazuje, która to będzie szkoła, ponieważ przedsiębiorca oferujący Ausbildung współpracuje zwykle z konkretną szkołą zawodową (Berufsschule). W przypadku niektórych zawodów np. pielęgniarki mimo, że staramy się o Ausbildung np. w konkretnej klinice to Bewerbung wysyłamy od razu do szkoły wskazanej przez klinikę. W przypadku większości zawodów najpierw znajdujemy pracodawcę, a potem otrzymujemy informację, z jaką szkołą współpracuje firma.
      W przypadku zawodów należących do IHK lub HWK informacje o szkole zawodowej nauczającej danego zawodu można uzyskać również w tych instytucjach wybierając oddział odpowiedni dla regionu, w którym poszukujemy Ausbildung. Pozdrawiam :)

      1. Sylwia

        Witam planuje zaczac Ausbildung i zastanawiam się ile godzin dziennie trwa ? Czy szkoła lub pracodawca podpowiada jak zorganizować sobie spanie czy dojazdy do szkoły ?
        Czy orientujesz się czy stypendia w Niemczech są opodatkowane ?

        1. admin

          Hej, zwykle tak, jak etat, czyli 35-40h, dziennie nie dłużej niż 8h. Raczej nie spotkałam się z tym, aby pracodawca pomagał w znalezieniu spania czy dojazdów, ale są branże takie jak gastronomiczna czy hotelarska, gdzie można liczyć na zapewnienie zakwaterowania podczas ausbildung. W wielu miastach można znaleźć Jugendwohnheime dla Azubis, ale ciężko w nich o wolne miejsce i zwykle jest też ograniczenie wiekowe.
          Stypendia są zasadniczo nieopodatkowane, ale to nie moja branża :) więc lepiej zawsze dowiedzieć się dokładnie w miejscowym Finanzamt (urząd skarbowy).

  9. Aleksandra

    Dzień dobry, czy jest zawód higienistki stomatologicznej w tej ofercie? Jak szukać? Ciężko po firmach bo ich nie znam. Pozdrawiam

    1. admin

      Dzień dobry, z tego, co czytałam na niemieckich stronach wynika, że zawód ten (niem.: Dentalhygieniker) jest typem tzw. „Weiterbildungsberuf” i można go zdobyć na różne sposoby.
      Zawód ten wymaga tzw. “Aufstiegsfortbildung” inaczej “berufliche Weiterbildung”, po polsku oznacza po prostu zawodowe dokształcanie. Może się ono odbywać w formie szkoły lub studiów, ale trzeba spełnić odpowiednie warunki:

      1. Weiterbildung – zawodowe dokształcanie
      Ausbildung zum Dentalhygieniker opiera się na ukończonym Ausbildung zum ZFA – Zahnmedizinische/r Fachangestellte (asystent dentystyczny). Oprócz co najmniej dwuletniego doświadczenia zawodowego jako ZFA i dokształcania się w zawodzie asystenta profilaktyki stomatologicznej (ZMP – Zahnmedizinischen Prophylaxeassistentin) warunkiem koniecznym do podjęcia Ausbildung jako Dentalhygieniker jest również, co najmniej roczna aktywność zawodowa jako ZMP.
      Ile trwa zależy od konkretnej oferty, ale mówi się zwykle o minimum 6 miesiącach (Vollzeit, czyli na pełny etat, bo są też możliwości na pół etatu, czyli Teilzeit, wtedy trwa to automatycznie dłużej).
      Czyli dosyć skomplikowana droga.

      Jest też opcja zdobycia tego zawodu w ramach studiów licencjackich (w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin).

      2. Bachelorstudium – studia licencjackie (możliwe też jako Duales Studium)
      Tu znajdziemy dużo informacji na ten temat:
      https://www.ausbildung.de/berufe/duales-studium-dentalhygiene-und-praeventionsmanagement/

      Jeśli więc wybieramy Weiterbildung to musi poprzedzić je Ausbildung zum ZFA.
      Studia licencjackie możemy natomiast podjąć mając albo maturę albo ukończone Ausbildung zum ZFA jeśli nie mamy matury. Trwają zwykle 4-6 semestrów, zależnie od oferty szkoły i w warunków, jakie trzeba spełnić, czyli czy już ukończyliśmy Ausbildung zum ZFA czy mamy „tylko” maturę.

      Przykład oferty:
      https://www.studieren-berufsbegleitend.de/hochschulen/eu-fh-europaeische-fachhochschule-health-school/dentalhygiene-bachelor/#StudiengangInfos

      Od czego ja bym zaczęła?

      Jeśli mieszka Pani w Niemczech to najlepiej najpierw porozmawiać z własnym dentystą ? A najlepiej z dwoma lub trzema. Osoby, które pracują w danych obszarach to najlepsze źródło informacji.
      Ewentualnie zapraszam na moje konsultacje. Wtedy to ja zbieram wszystkie dane, rozmawiam z dentystami i opracowuję plan działania ?

  10. Magdalena

    Dzień dobry…przedstawię swoja sytuację…od lutego tego roku jestem w De. Od czerwca zaczęłam prace w Seniorenhaus. Złożyłam papiery na ausbildung. Mam miejsce naukę zaczynam od kwietnia….I tu moje pytanie…jak to wygląda dalej z pracą…..czy ja od momentu pójścia do szkoły nie będę już chodzić do pracy ? I kto mi bedzie za ten okres płacić…pracodawca ? Zaznaczę ze dostałam list polecony od pracodawcy do szkoły.. ( Tak wiem wiem …ale nie znam się na tym a chciałaby wiedzieć)

    1. admin

      Dzień dobry :) Rozumiem, że chodzi o Ausbildung Pflegefachfrau. Jeśli tak, to takie Ausbildung jest tak zorganizowane, że część czasu spędzamy w szkole, a część to zajęcia praktyczne, czyli nadal będzie Pani chodzić do pracy, ale już nie w takim zakresie jak obecnie: 3-letnie Ausbildung to 2500 godzin, z czego 2100 to szkoła. Ale i tak dopytałabym się w szkole jak dokładnie mają to zorganizowane, w sensie ile dni jest Pani w szkole, a ile w pracy. Czasem są to bloki tygodniowe, a czasem np. 3 dni szkoła, 2 dni praktyka. Tą część praktyczną odbywa Pani właśnie u pracodawcy, czyli w Pani przypadku Seniorenhaus.
      Co do wypłaty – Pflegefachfrau należy do wyjątków i mimo, że jest to “schulische Ausbildung”, gdzie nie otrzymujemy wypłaty to tutaj będzie mieć Pani wypłacaną pensję. Pierwszy rok to 1165 euro, w kolejnych nieco więcej: 1230, 1330.
      Mam nadzieję, że pomogłam wyjaśnić nieco sytuację, ale zachęcam do kontaktu ze szkołą. To oni mają cały program i powinni wszystko Pani dokładnie opisać. W razie dalszych pytań, proszę śmiało pytać :) Pozdrawiam i gratuluję otrzymania Ausbildungsplatz ;)

  11. Admin

    Witam, jakich zajęć można sie spodziewać w szkole prócz zajęć zawodowych. Chodzi mi tutaj np. Czy są takie lekcje jak matematyka, WF itp?

    1. admin

      Dzień dobry:) wszystko zależy od zawodu, jaki wybierzemy. Na przykład takie zawody jak elektronik czy mechatronik będą mieć matematykę, ale i też na przykład język angielski. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę np. ausbildung + zawód + fächer. Wtedy w wynikach pojawi się lista przedmiotów, jakie będziemy mieli podczas danego Ausbildung.

  12. Ola

    Dzień dobry. Aby zrobić Ausbildung jako asystentka dentysty, to wystarczy mieć ukończone tylko gimnazjum? Z góry dziękuję.

    1. admin

      Dzień dobry, tak, wystarczy :) Po polskim gimnazjum mamy ukończone 9 klas, a to już wystarczy, aby starać się o takie Ausbildung (Zahnarzthelferin). Pozdrawiam :)

  13. Florian

    Dzień dobry
    Czy jest jakieś kryterium wiekowe doktórego można robić ausbildung? Mam 19 lat posiadam certyfikat DSDII I chcę przystąpić do Ausbildungu jako Lokführer.
    Niestety nie wiem czy nie jestem za stary oraz czy zdążę z wszystkimi papierami ( piszę w tym roku maturę), a wyniki z matur będą dopiero na początku lipca, a od września rusza nauka…
    Zastanawiam się czy ma sens robienie tego w tym roku, ale za rok będę starszy i nie wiem czy mnie przyjmą…
    Czy ma Pani jakieś źródło, stronę która pomogła by mi przebrnąć przez papuerologie?
    Dziękuję

    1. admin

      Dzień dobry :) Nie ma ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o Ausbildung. Teoretycznie można do późnej starości :)
      Jeśli chodzi o składanie dokumentów – aplikując wysyła się zestaw dokumentów tak samo jak w przypadku pracy: list motywacyjny, CV, świadectwa szkolne, certyfikat językowy. Jeśli maturę robi Pan w tym roku to napisałabym o tym w liście motywacyjnym, że jest Pan w trakcie przygotowań do matury i po zdanym egzaminie dośle Pan odpowiednie świadectwo. Ewentualnie zadzwoniłabym jeszcze do szkoły i zapytała się, czy to jest ok, jeśli teraz złoży Pan wszystkie dokumenty, a maturę dośle w lipcu. Zwykle nie ma z tym problemu. Najważniejsze, aby złożyć dokumenty w miarę wcześnie i przede wszystkim dobrze je przygotować. Jeśli potrzebuje Pan wsparcia w tym zakresie to zapraszam do kontaktu na mail:

  14. Monika

    Witam. Mam pytanie syn kończy 2klase szkoły branżowej 1stopnia zawód kucharz chcielibyśmy wyjechać do Niemiec, zastanawia mnie czy mógłby zacząć 3rok odrazu w Niemczech czy musi zacząć od nowa. I czy jest możliwość pójścia do polskiej szkoły.

    1. admin

      Dzień dobry, nie ma możliwości ukończenia “Berufsausbildung”, czyli wykształcenia zawodowego w Niemczech w języku polskim. Co do kontynuacji nauki od 3 roku podejrzewam, natomiast nie mogę powiedzieć tego na 100%, że byłby to problem. Na pewno z takim zapytaniem trzeba zwrócić się do szkoły w Niemczech, która nas interesuje, czy jest jakaś możliwość zaliczenia np. części przedmiotów? Programy kształcenia zawodowego w Niemczech często różnią się od polskich i na tym tle mogą pojawić się trudności. I ważna sprawa – aby podjąć naukę zawodu w Niemczech wymagana jest znajomość niemieckiego na poziomie B2.

  15. Dorota

    Szanowna Pani,
    Pozwole sobie sprostowac pewne informacje zeby mlodych ludzi nie wprowadzac w blad- szczegolnie na starcie😊
    Ausbildung zur Pflegefachfrau to 2100 godz teorii i dodatkowo 2500 godz praktyk
    Wymagane jest min srednie wyksztalcenie lub Hauptschule( podatawowe- 9 lat) i roczne Ausbildung jako Pflegefachhelfer
    Jestem w trakcie takiego Ausbildung wiec pozwolilam sobie na male sprostowanie
    Pozdrawiam Dorota

    1. admin

      Dzień dobry, bardzo dziękuję za sprostowanie odnośnie godzin.
      Co do wymogów przy rekrutacji – warto tutaj zaznaczyć, że dokładnie wygląda to tak:
      • Realschulabschluss bzw. ein gleichwertiger Bildungsabschluss oder
      • Hauptschulabschluss mit erfolgreicher mindestens 2-jähriger Berufsausbildung oder
      • Hauptschulabschluss plus eine mindestens einjährige erfolgreich abgeschlossene Assistenz- oder Helferausbildung in der Pflege
      Czyli np. mając maturę z Polski nie potrzebujemy już dodatkowego Ausbildung jako Pflegehelfer. Ten wymóg dotyczy tylko i wyłącznie osób z Hauptschulabschluss, które nie mają żadnego innego przynajmniej dwuletniego zawodowego „Berufsausbildung”.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia 😊

  16. Ewa

    Dzien dobry z Niemiec. Mam Problem….. Znam bardzo dobry Zaklad ktory robi dachy. Wlasciciel szuka 2 mlodych chlopcow ktorzy chcieli by sie uczyc zawodu ciesli i blacharza. Zapewnia zakwaterowanie i wiele innych uslug socjalnych: tak jak naprzyklad oplata za prawojazdy na samochod, widlaka itd. Niestety nie znalazlam nigdzie strony internetowej gdzie moglabym nawiazac kontakt z osoba szukajaca Ausbildungsplatz w Niemczech jak rownierz gdszie mogla bym dac ogloszenie w Polsce, ze szukamy.

    Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
    Ewa

Dodaj komentarz