O czym przeczytasz w tym poście?
• na czym polega Initiativbewerbung i dlaczego warto korzystać z tej formy szukania pracy
• jak zrobić to w Niemczech, jak się do tego przygotować
• co zawrzeć w wiadomości do pracodawcy
• pokażę Ci również schemat pisania maila, który zapewnił innym zaproszenia na rozmowę!
Prawda jest taka, że nie ma to dużego znaczenia, na jakim rynku szukasz pracy: polskim czy niemieckim. Jedyne, co ma znaczenie to możliwość zdobycia kontaktu do osoby decyzyjnej, co w Niemczech wydaje się wbrew pozorom o wiele łatwiejsze oraz dobrze napisana do tej osoby wiadomość.
Ale od początku.
Initiativbewerbung – aplikacja wysyłana z własnej inicjatywy
Większość wolnych miejsc pracy nie pojawia się w formie ogłoszenia – niektóre badania wskazują, że dotyczy to aż 80% wszystkich wolnych stanowisk.
Z czego to wynika?
Pracodawcy najpierw rozglądają się u siebie lub wokół siebie szukając nowego odpowiedniego pracownika: albo wewnątrz firmy w przypadku dużych organizacji albo z polecenia innych zaufanych osób albo… wśród osób, które same już odezwały się do firmy i wyraziły chęć współpracy.
Poza tym wolne miejsce pracy może pojawić się znienacka. Czasem ktoś zwolni się z dnia na dzień, czasem ktoś się poważnie rozchoruje, ktoś inny awansuje lub zmieni zakres obowiązków i niespodziewanie pracodawca musi szybko znaleźć nową osobę, która przejmie obowiązki.
Czasem firma jest tak obłożona zamówieniami, że nie ma czasu na rekrutację, choć ta jest konieczna.
I w tym momencie pojawiasz się Ty, Twoje wypieszczone CV i wiadomość z ważną treścią, a pracodawca po prostu nie może się oprzeć.
Tak właśnie może to zadziałać. Ale pod warunkiem, że dobrze wybierzesz listę swoich potencjalnych firm.
Według niemieckich ekspertów od zatrudnienia około 15-25% zatrudnionych osób znajduje pracę właśnie dzięki Initiativbewerbung. Sytuacja może więc dotyczyć co czwartej z sukcesem zatrudnionej osoby. Co wcale mnie nie dziwi, bo taki sposób poszukiwania pracy wskazuje na wysoką motywację i świadomość zawodowego celu, co z jednej strony jest postrzegane bardzo pozytywnie, a z drugiej po prostu prowadzi do wysokiej skuteczności działań.
Przygotuj się zanim zaczniesz pisać aplikację
To jedyna znana mi wada wysyłania aplikacji z własnej inicjatywy.
Przeglądanie stron internetowych firm, poszukiwanie informacji na temat ich działań i usług, aktywności, projektów i nowych produktów bądź kierunków rozwoju zabiera trochę czasu i może być meczące. Ale z drugiej strony daje dobre punkty zaczepienia dla połączenia twojego doświadczenia i umiejętności z tym, czym zajmuje się firma.
Zbierz więc jak najwięcej informacji o firmie i dostrzeż, w jakich obszarach twoje umiejętności, doświadczenie, motywacja do pracy oraz to, czego się nauczyłeś mogą przydać się w tym przedsiębiorstwie.
Bez tej analizy ciężko będzie o dobry i przekonywujący tekst w mailu i w liście motywacyjnym.
Patrz na swoją aplikację z punktu widzenia osoby zatrudniającej.
Wiem, to trudne, gdyż dopóki samemu nie zmierzy się z koniecznością zatrudniania innych osób nie zna się tego typu bólu. Bo to jest ból: ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby i tego konsekwencje występują również po stronie pracodawcy.
Wielu pracodawców stosuje w związku z tym zasadę: zatrudniaj powoli, zwalniaj szybko. Można dyskutować o jej zasadności, ale z twojego punktu widzenia jako pracownika jedno ma tutaj znaczenie: nie żałuj czasu na obserwację każdej firmy, dokładnie się jej przyjrzyj: czy aby na pewno oferuje to, na czym tobie zależy i czy nie widzisz jakiś wyraźnych sygnałów, że może ta organizacja nie do końca funkcjonuje tak jak ci się wydawało. Czy są przesłanki wskazujące, że masz potrzebną firmie wiedzę oraz że odnajdziesz się w jej strukturach.
Jak zebrać informacje o firmie?
Strona internetowa to oczywistość, bo tam znajdziesz informacje o działalności firmy, ale nam chodzi też o coś więcej niż laurka, którą firma sama sobie wystawia pisząc, “w naszej organizacji na pierwszym miejscu stoi człowiek”. Chodzi nam raczej o informacje “zakulisowe”.
• Możesz poszukać kogoś, kto tam pracował i zapytać, jak to wyglądało: osoby takie znajdziesz na LinkedIn, Xing, wśród znajomych, na forach, w grupach – to, gdzie będziesz ich szukał zależy od twojego zawodu i rodzaju firmy
• Możesz wykonać telefon i zobaczyć, jak przebiegła rozmowa i jak traktowana jest osoba pytająca o możliwość zatrudnienia: Uprzejmie? Czy udzielane są Ci informacje, o które pytasz? Czy rozmówca jest Ci raczej niechętny? A może traktują rozmówcę „z góry”?
• Jeśli to nie jest duża firma – możesz pójść i przedstawić się osobiście: już pierwsza rozmowa i ogólne wrażenie dadzą ci mnóstwo informacji: jesteś zdenerwowany, ale mimo wszystko czujesz się tu dobrze i miło przyjęty? Czy może jedyne, czego pragniesz to opuścić to miejsce?
• Jeśli to sieć związana z obsługą klienta wybierz się do sklepu, punktu, jaki wchodziłby w grę i zobacz, jaka panuje tam atmosfera. Zwykle dobry szef = pozytywna atmosfera wśród pracowników. A może nawet uda Ci się pogadać z kimś z personelu.
• Targi pracy i spotkania branżowe: masz okazję do spotkania osobiście osób zatrudnionych w firmie.
• Zaobserwuj również firmowego Instagrama lub polub fanpage na Facebooku. Jasne, że firma sama decyduje o tym, jakie zdjęcie zobaczysz w social mediach, jednak zawsze jest to nieco więcej dodatkowych informacji na temat atmosfery w firmie i stylu pracy w danym miejscu. Szczególnie, jeśli w grę wchodzi np. nieduże biuro.
Jak przygotować Papieren ;)?
Jeśli robisz to z własnej nieprzymuszonej woli to twoja aplikacja musi być naprawdę sensowna, czyli wskazywać na twój związek z tym, czym zajmuje się firma oraz powinna prezentować się estetycznie, czyli wyrażać postawę „szanuję osobę, która będzie to czytać”.
Aplikacja, którą wysyłasz składa się z tych samych elementów, co każde inne Bewerbung, ale różnić się będzie nieco treścią, ponieważ nie masz tu punktu odniesienia w postaci ogłoszenia.
O przygotowaniu Bewerbung więcej informacji znajdziesz tutaj:
Jak napisać Bewerbung + Checklista do pobrania
O Anschreiben, czyli liście motywacyjnym przeczytasz we wpisie
Jak napisać Anschreiben, czyli list motywacyjny po niemiecku?
Kilka uwag odnośnie listu motywacyjnego:
W Niemczech cały czas jest wymagany list motywacyjny jako ważny element aplikacji, choć oczywiście nie zawsze jest konieczny, ale ta uwaga dotyczy specyficznych branż lub stanowisk. Tak czy inaczej najważniejsze jest wymuskane CV i treść maila, ale dla świętego spokoju przygotowałabym i list, aby pokazać, że nie szczędziłam sobie trudów i naprawdę bardzo, bardzo mi zależy. Doświadczenie w pracy pokazuje mi, że to działa.
Jeśli wysyłasz swoje Bewerbung z użyciem formularza w zakładce “Karriere” na stronie firmy, wtedy zamieściłabym na 100% list motywacyjny, ponieważ to oznacza, że dokumenty powędrują prosto do działu rekrutacji, a tam możesz trafić na służbistę, więc lepiej dmuchać na zimne.
Aplikowanie przez formularz uważam jednak za sposób mało atrakcyjny i namawiam Cię do aplikowania drugą ścieżką, czyli z pominięciem klasycznej drogi dla aplikacji. Zdecydowanie polecam wysyłanie CV do konkretnej osoby, najlepiej wyższego szczebla, czyli decyzyjnej.
Zdobądź maila osoby decyzyjnej
To nie jest aż takie trudne.
Po pierwsze niemieckie firmy bardzo często podają nazwiska i namiary na szefów poszczególnych działów na swoich stronach internetowych. Bo to właśnie do szefów poszczególnych działów będziesz się odzywał – dodatkowo poza wysłaniem aplikacji do Personalabteilung czy działu HR – w końcu nigdy nie wiadomo, która ścieżka ostatecznie się sprawdzi.
Wysłanie aplikacji do osób decyzyjnych z mojego doświadczenia znacznie zwiększa szansę na szybszą reakcję drugiej strony. Nie ma dla ciebie lepszej opcji niż ta, w której ktoś z działu HR otrzymuje maila z poleceniem od szefa, aby sprawdzić twoją kandydaturę. Masz gwarancję, że twoje CV nikomu „nie umknie”.
Po drugie możesz skorzystać z portalu LinkedIn lub XING, gdzie możesz zwykle bez problemu dotrzeć do osób pracujących w firmie, która Cię interesuje, zwłaszcza, jeśli dotyczy to dużej organizacji.
Po trzecie możesz albo wybrać się na targi pracy albo na branżowe eventy, w szczególności branżowe targi lub konferencje, gdzie pojawią się firmy, które Cię interesują i żywe osoby z tychże firm z wizytówkami do rozdania.
Jak przygotować wiadomość do pracodawcy?
Zakładam, że Twoje CV wraz z profesjonalnym zdjęciem oraz list motywacyjny to wytchnienie dla oczu i balsam dla duszy czytającego i skupię się już tylko na samej treści wiadomości, ponieważ to będą pierwsze słowa, jakie przeczyta osoba, która zdecyduje się otworzyć twój mail. Powinny ją zachęcić do otwarcia załącznika z aplikacją.
W swojej wiadomości zawrzyj więc dwie grupy informacji:
• fakty i dane: doświadczenie, umiejętności, ewentualne sukcesy
• motywy: czego szukasz i dlaczego myślisz, że znajdziesz to tutaj
To przypomina trochę Anschreiben, czyli list motywacyjny, ale jest krótsze – wystarczą dosłownie 4 zdania.
Pisząc swoją wiadomość odpowiedz na te 4 pytania:
• Kim jestem?
• Jak mogę się przydać (w tej firmie)?
• Co umiem (konkretnie)?
• Czego chcę?
Pokażę Ci to na przykładzie mechanika, który stara się o pracę w Autohaus:
Kim jestem?
Jestem mechanikiem z ponad 5 letnim doświadczeniem w obsłudze indywidualnych klientów warsztatów samochodowych, jak i ponad 2 letnim doświadczeniem przy produkcji w branży motoryzacyjnej.
Ich bin Kfz-Mechaniker mit über 5 Jahren Erfahrung in der Betreuung von Kunden der Kfz-Werkstätten und über 2 Jahren Erfahrung in der Produktion in der Automobilindustrie.
(czytający od razu wie, kto do niego pisze)
Jak mogę się przydać?
Oferuję Państwu swoją wiedzę opartą o wieloletnie doświadczenie w naprawie i serwisie marek takich jak VW, Audi, Ford i Volvo.
Ich biete Ihnen mein Wissen, das auf langjähriger Erfahrung in der Reparatur und im Service von Marken wie VW, Audi, Ford und Volvo basiert.
(z grubsza zaciekawiasz go swoją zawodową ścieżką, chodzi o to, aby chciało mu się kliknąć w załącznik i zerknąć na CV)
Co umiem?
Posiadam wiedzę na temat systemów hydraulicznych, pneumatycznych i elektronicznych samochodów osobowych.
Ich verfüge über gute Kenntnisse der hydraulischen, pneumatischen und elektronischen Systeme von PKWs.
(pracodawca zadaje sobie pytania: do czego może mi się ta osoba przydać? jakie problemy w firmie będzie rozwiązywać? a Ty podpowiadasz mu konkretne obszary)
Czego chcę?
Poszukuję pracy w firmie, którą znam i szanuję jako klienta.
Ich bin auf der Suche nach einem Arbeitsplatz in Ihrem Unternehmen, das ich bereits als Kunde kennen und sehr schätzen gelernt habe.
(pracodawca zadaje sobie pytania: dlaczego pisze do mnie? co go skłoniło, aby szukać pracy tutaj?)
I gotowe :) Teraz sklejasz swój tekst i masz gotową wiadomość dla każdego pracodawcy, który oferuje podobne stanowiska pracy – możesz używać go wielokrotnie bez konieczności tworzenia wszystkiego za każdym razem od nowa.
Ważne – w wersji niemieckiej uważaj na błędy i stosuj raczej język formalny obowiązujący przy pisaniu aplikacji. Przed wysłaniem daj tekst komuś do sprawdzenia albo zleć jego napisanie profesjonaliście.
Kolejny krok
Gotowy tekst włóż oczywiście w przyjęte ramy, czyli zwrot grzecznościowy, zdanie wprowadzające, kończące i formalne pozdrowienia.
Pisząc zdanie wprowadzające warto nawiązać do jakiegoś obszaru, projektu czy działań firmy, które z twojego punktu widzenia są interesujące. Aby jakoś podkreślić kryteria swojego wyboru, pokazać, że wiesz do kogo się zwracasz i masz jakieś pojęcie o tej firmie:
Sehr geehrte Frau XY, Sehr geehrter Herr YX,
Ihre ansprechende Internetseite und ein Besuch in Ihrem Haus haben mich dazu gebracht, Ihnen meine Mitarbeit anzubieten.
….
(tu jest miejsce na twój tekst)
Gerne beantworte ich alle Ihre Fragen oder sende weitere Unterlagen zu. Für ein persönliches Gespräch stehe ich jeder Zeit zur Verfügung.
Mit freundlichen Grüßen
Jan Kruk
To oczywiście tylko przykład pomysłu na rozpoczęcie takiej wiadomości. Za każdym razem co innego może cię skłonić do wyboru tej, a nie innej firmy. Ten wstęp to praktycznie jedyna rzecz, jaką możesz pisać inaczej, “pod konkretną firmę”. Reszta może pozostać taka sama.
Kiedy Initiativbewerbung sprawdzi się wyjątkowo dobrze?
Praktycznie zawsze warto skorzystać z tej opcji, ale są sytuacje, w przypadku których działa to wyjątkowo sprawnie:
• Jeśli interesują Cię małe i średnie firmy zatrudniające mniej więcej od kilku do 200 osób (górną granicę podałam orientacyjnie)
• Jeśli masz namiary na kogoś z firmy – wysłanie maila nic Cię nie kosztuje oprócz przygotowań
• Kiedy próbujesz zmienić branżę, a nie masz jeszcze w niej dużo doświadczenia – wtedy możesz udzielić bardziej wyczerpujących odpowiedzi na 4 powyższe pytania dodatkowo wyjaśniając powód zmiany i kierunek zainteresowań oraz co już do tej pory udało Ci się na tym polu zdziałać (mogą to być nawet rzeczy, które robiłeś za darmo dla znajomych lub dla siebie).
Zalety wysyłania aplikacji z własnej inicjatywy:
• Nie masz praktycznie żadnej konkurencji
• Masz szansę dotrzeć do naprawdę dobrej pracy i co ważne – ukrytej na rynku pracy
• Masz kontrolę nad tym, gdzie się zgłaszasz – inaczej niż w przypadku ogłoszenia
• Możesz odezwać się do sporej liczby firm, jednocześnie wybierając te, które rzeczywiście są dla Ciebie atrakcyjne
• Zostajesz lepiej zapamiętany – nawet, jeśli teraz dostałeś odpowiedź odmowną nie jest powiedziane, że sytuacja w firmie nie ulegnie zmianie i za jakiś czas nei pojawi się wolne miejsce pracy.