Poznaj moją historię.

Mówią, że ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie. Wiem, że wciąż dużo nauki przede mną, ale ten odcinek zawodowej drogi mam już za sobą :)

Przeczytaj o tym, jak wyrosło Happy Talent Tree.

Początki

Studia ekonomiczne, wyjazd do Niemiec na 4 lata, nauka języka (w bólach), praca, powrót, kariera w obszarze finansów, nuda i brak satysfakcji.

Tak w skrócie wyglądało moje zawodowe życie na krótko przed tym zanim podjęłam

decyzję o zawodowej zmianie.

Podjęłam ją bardziej kierując się sercem niż rozumem, więc oczywiście zabrakło odpowiedniego
balansu. Nie mam jednak do siebie pretensji, ponieważ na żadnym etapie edukacji nikt mi nie pokazał, jak szukać pracy, czym jest ta mityczna praca marzeń i jak działa rynek. Na Youtube były
wtedy tylko śmieszne kotki. Prowadziłam więc badania na żywym organizmie :)

Zmiana zawodu nie taka znowu prosta

Maj 2010 to koniec mojej 6-letniej korporacyjnej „kariery”. Było mi tam tak niewygodnie i niezdrowo, że postanowiłam nigdy więcej do tego obszaru nie wracać (myliłam się).

Niestety, zupełnie nie wiedziałam,
od czego tę zawodową zmianę zacząć.

Nie miałam innych doświadczeń zawodowych poza tymi.

Po mniej lub bardziej udanych próbach odnalezienia własnej drogi (praktyki, korepetycje niemieckiego, nieprzyjemny powrót do pracy w finansach na rok, poszukiwanie nowego zawodu, sensowne i bezsensowne szkolenia, nieudany własny biznes), doszłam do wniosku, że musi być jakiś lepszy sposób niż metoda prób i błędów.

Przecież nie mogę być jedyną osobą na świecie, która boryka się z takim wyzwaniem.

Zaczęłam szukać informacji, czytać książki na temat zawodowej zmiany i efektywnych metod poszukiwań pracy (głównie zagranicznych autorów), wykupiłam coachingowe sesje, brałam udział w szkoleniach. Wykonałam chyba każde możliwe ćwiczenie, które wpadło mi w ręce.

Okazało się, że są liczne metody nawet na tak „ciężkie” przypadki jak mój. W końcu czułam, że jestem na dobrej drodze, a chaos, który panuje w mojej głowie można uporządkować.

Na tym etapie zrozumiałam, że na pewno nie chcę więcej pracować z liczbami, bo niezbyt to lubię i średnio mi to wychodzi. Jasne stało się dla mnie to, że praca ze słowem jest tym, co mi odpowiada.

Szkoła języka niemieckiego

Zdecydowanie kamień milowy na mojej drodze.

W 2014 wyjechałam ponownie do Niemiec i otworzyłam szkołę języka niemieckiego. Teraz widziałam, że moje wysiłki przynoszą konkretny i pozytywny rezultat w postaci „pracy ze słowem”. Pomaganie innym Polakom w nauce języka, a z czasem i w zdobywaniu pracy przynosiło mi ogromną satysfakcję i poczucie sensu.

Zadowolenie trwało około 2 lat. Ostatni rok mojej trzyletniej szkolnej działalności uświadomił mi, że:

   • po pierwsze jestem zawodowo wypalona jako nauczyciel i „pani kierownik”,
   • po drugie, że moje rozmowy z uczniami krążą coraz częściej wokół poszukiwań pracy i zawodowych porad,
   • po trzecie, że najwięcej frajdy sprawia mi pisanie CV po niemiecku i przygotowywanie uczniów na rozmowy kwalifikacyjne.

Łatwa zmiana zawodowa

Kolejny krok był dla mnie oczywisty: chcę pomagać innym na drodze do zawodowej stabilizacji w Niemczech!

Założyłam bloga, na którym do dzisiaj dzielę się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniami.

Zawsze lubiłam pisać, ale myślałam, że to mało ważne, bo przecież nigdy nie będę wielkim pisarzem ani dziennikarką ważnej gazety.

Aby być w kontakcie z pracodawcami regularnie odwiedzałam targi pracy. Tak dowiedziałam się o możliwości pracy jako Jobcoach & Workshopleiterin. Była to oferta firmy współpracującej z urzędem pracy (Jobcenter) świadcząca usługi doradztwa zawodowego dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne.

Kiedy odebrałam telefon z informacją, że otrzymałam tę pracę byłam najszczęśliwszym pracobiorcą na świecie :)

Kolejne dwa lata to wspaniałe historie klientów, mnóstwo nowej wiedzy o możliwościach na niemieckim rynku pracy, codzienne kontakty z firmami, międzynarodowe środowisko i ogrom satysfakcji… i powoli wkradająca się tęsknota za „byciem na swoim”.

Po pracy wciąż obsługiwałam prywatnych klientów i powoli zaczęłam również tworzyć produkty informacyjne. Rozpoczęłam również naukę na kursie „Bewerbungs- und Karriereberater”.

A po 2 latach przyszła pandemia… ;)

Ale nie ma tego złego. Zyskałam czas i spokój na dalszą pracę oraz wsparcie finansowe na kontynuację działalności. I tak pandemiczne perturbacje ułatwiły mi osiągnięcie zawodowego celu.

Kompetencje i doświadczenie,
z którego korzystam

Od ponad 4 lat pracuję w Niemczech jako doradca zawodowy i od 7 lat jako Bewerbungscoach pomagając Klientom w zdobyciu pracy w dużych niemieckich korporacjach takich jak BMW czy Siemens, ale i w mniejszych, rodzinnych firmach.

Pracując 2 lata jako Jobcoach dla Klientów z niemieckiego urzędu pracy odbyłam dziesiątki rozmów z niemieckimi przedsiębiorcami i rozumiem ich oczekiwania. Wiem też, jak docierać do ukrytego rynku pracy.

Od 2022 roku współpracuję jako Freelancer z międzynarodową korporacją obsługującą specjalistów i kadrę menedżerską w ramach Outplacement, gdzie wyszukuję odpowiednie oferty pracy oraz piszę aplikacje (Bewerbung).

Przez 3 lata byłam pracodawcą prowadząc w Niemczech szkołę językową. Dzięki temu doświadczeniu umiem przyjąć perspektywę „drugiej strony”.

Czego nauczyła mnie praca z Klientami
i moja zawodowa droga

O nas

    • Kluczem do pracy marzeń jest nie tyle poznanie rynku pracy, ale najpierw siebie: rozpoznanie Twoich talentów, mocnych stron i uznanie kompetencji (często mamy z tym problem)
    • To, co przychodzi nam łatwo, innym może sprawiać trudności. Nie lekceważ swoich naturalnych talentów
    • Balans między życiem prywatnym a zawodowym jest niezbędny, aby uniknąć wypalenia (łatwo powiedzieć, trudniej zrobić)
    • Każde doświadczenie zawodowe uczy Cię czegoś o sobie – jeśli nie odkryłeś jeszcze pracy, którą lubisz, zapewne odkryłeś to, czego w pracy nie lubisz
    • Szukanie pracy to normalna sprawa, a nie powód do myślenia o sobie w negatywny sposób
    • Szukanie pracy to wystawienie się na ocenę (przynajmniej tak to odbieramy). Mało kto radzi sobie z tym bezstresowo.
    • Wyzwania zawodowe to często początek pogłębionej pracy ze sobą samym (łączenie z chodzeniem na terapię)

O procesie rekrutacji

    • Na etapie edukacji szkolnej nikt nas nie uczy, jak szukać pracy, dlatego mamy dużo błędnych przekonań
    • Im lepiej rozumiesz rynek pracy, tym większe masz poczucie, że Ty też wybierasz, nie tylko pracodawca
    • Pracodawcy dzielą się na tych, którzy chcą Cię zatrudnić i na tych, którzy nie chcą. Tym drugim dziękujesz za poświęcony czas i szukasz dalej
    • Umiejętność odpowiedniego (= z uwzględnieniem punkty widzenia pracodawcy) prezentowania Twoich kompetencji jest niezbędna, aby odnieść sukces w poszukiwaniach pracy
    • Solidne przygotowanie i przyjęcie perspektywy pracodawcy znacznie ułatwi Ci prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej

O rynku pracy

    • Odnalezienie satysfakcjonującej pracy będzie wymagało od Ciebie aktywnego podejścia (truizm, ale sprawia największe wyzwanie)
    • Nie ma jednego, najlepszego sposobu na szukanie pracy. To, co zadziała u Ciebie, nie musi zadziałać u kogoś i na odwrót
    • Pracodawcy też się boją – zatrudnienie nieodpowiedniej osoby oznacza dla nich sporo problemów i naprawdę mało kto cieszy się na wręczanie wypowiedzenia
    • Z pracodawcami można i należy rozmawiać, jeszcze zanim aplikujesz. Ty też masz prawo do rzetelnych informacji i do możliwości wyboru
    • Nie ma czegoś takiego jak „pewna praca u kogoś”, co wyraźnie pokazała nam pandemia
    • Natomiast to, co możesz sobie zagwarantować to własny rozwój zawodowy
    • Niemiecki rynek pracy oferuje Ci możliwości, których nie znasz z polskiego podwórka

Dotrzyj do niemieckich pracodawców, którzy chcą Ciebie zatrudnić i u których chcesz pracować.

Poznaj 7 filarów docierania do atrakcyjnych ofert w każdej branży i przygotuj Bewerbung, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowę

Spotkaj mnie online:

Porady i koty

Informacje i zamknięta grupa

Każdy jest na tiktoku ;)

Dodaj mnie do sieci kontaktów

Xing