You are currently viewing JAK NAPISAĆ LIST MOTYWACYJNY PO NIEMIECKU (ANSCHREIBEN) Z UŻYCIEM Chatbota GPT?

JAK NAPISAĆ LIST MOTYWACYJNY PO NIEMIECKU (ANSCHREIBEN) Z UŻYCIEM Chatbota GPT?

W tym wpisie:

Czy trzeba pisać list czy wystarczy wysłać tylko CV? Jak to wygląda w Niemczech?
Dlaczego nie warto korzystać z gotowców ściągniętych z Internetu?
Jak zmiana podejścia ułatwia całą sprawę?
Jakie są wymogi formalne niemieckiego listu?
Jakie błędy zwykle popełniamy pisząc Anschreiben?

  

Czy trzeba pisać list czy wystarczy wysłać tylko CV? Jak to wygląda w Niemczech?

W Niemczech wysłanie samego „łysego” CV to zdecydowanie za mało. Standardem jest dołączanie Anschreiben czyli niemieckiego listu motywacyjnego do zestawu dokumentów aplikacyjnych. Piszę “zestawu”, ponieważ aplikacja zwykle obejmuje też kopie świadectw.

O pełnej liście elementów w Bewerbung przeczytasz tutaj: Jak napisać Bewerbung – kluczowe elementy niemieckiej aplikacji + checklista do pobrania

Czy ktoś w ogóle czyta listy motywacyjne?
Niemieccy pracodawcy zwykle tak.

Zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce list motywacyjny w niektórych branżach to relikt (chyba najlepszym przykładem jest branża IT), ale nie niekoniecznie w Niemczech.

Może z jednym wyjątkiem – chodzi mi tu przede wszystkim o firmy trudniące się pośrednictwem pracy oraz zatrudnianiem pracowników tymczasowych, szczególnie w przypadku stanowisk niewymagających kwalifikacji, czyli takich jak pomocnicy produkcji, komisjonierzy, personel sprzątający itp. Tam prawdopodobnie nikt nie ma czasu ani też dużych chęci, aby nasze listy czytać, a też mało który pośrednik szczególnie „pochyla się” nad naszą ścieżką kariery.

List motywacyjny w przypadku niemieckiej aplikacji wysyłanej bezpośrednio do firmy, w której chcemy być zatrudnieni to zdecydowanie konieczność, chyba że na stronie lub w ogłoszeniu podano informację: Anschreiben nicht erforderlich (list motywacyjny nie jest wymagany).

Należy być natomiast ostrożnym w przypadku sformułowań takich jak  „aussagekräftige/vollständige/übliche Bewerbungsunterlagen(pełne/wyczerpujące/standardowe dokumenty aplikacyjne), co mogę potwierdzić również własnym doświadczeniem (kilka dobrych lat temu – telefon od pracodawcy z prośbą o uzupełnienie aplikacji o list motywacyjny, kiedy wysłałam tylko CV).


Staram się regularnie bywać na targach pracy w Niemczech, aby rozmawiać z pracodawcami i zbierać informacje odnośnie rynku pracy i przede wszystkim samej rekrutacji. Niemal każdy przedstawiciel firmy potwierdził konieczność przesłania Anschreiben.

Kto nie potwierdził? Oczywiście pośrednicy pracy. Dla mnie to też trochę taki sygnał, w jaki sposób pośrednicy podchodzą do całego zagadnienia zatrudnienia odpowiednich osób na odpowiednich stanowiskach: dominuje podejście schematyczne, szablonowe i bezosobowe.
Ale nawet w przypadku firm pośredniczących, które zwykle rezygnują z wymogu Anschreiben mimo wszystko zebrałabym siły i napisała kilka zdań od siebie w mailu, do którego załączam CV.

Poza tym jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć zajmując się tematem Anschreiben. W wielu pracach w zakresie obowiązków znajdzie się zapewne komunikacja pisemna z klientami. Pracodawca może oczekiwać takiej próbki tekstu, aby zobaczyć, jak radzisz sobie w tym obszarze.

Rodzaje listów motywujących

W zależności od Twojej zawodowej sytuacji (duże/małe rozległe/specjalistyczne doświadczenie) i zawodowego celu (zmiana branży, zmiana zakresu odpowiedzialności, zawody kreatywne, sprzedaż, zarządzanie projektami itd.) możesz położyć nacisk na inne obszary i podkreślić inne aspekty Twoich kompetencji.

Nie ma jednej, najlepszej metody pisania listu, ale możesz zastanowić się, jaką wiadomość chcesz przekazać oraz co może mieć największe znaczenie dla danego stanowiska lub dla danej firmy:

List motywacyjny może koncentrować się na:

Motywacji – podkreśla, dlaczego zdecydowałeś się właśnie na to stanowisko. Szczególnie przydatne dla: absolwentów, osób ubiegających się o Ausbildung, praktyki itp.

Argumentach – udowadniasz, dlaczego właśnie Ty nadajesz się na to stanowisko. Szczególnie przydatne przy: zmianie branży, wyborze nowej ścieżki zawodowej

Wskazaniu sukcesów – czyli sukcesy poparte faktami. Szczególnie przydatne dla: sprzedawców, handlowców, managerów, kadry kierowniczej, osób pracujących z procesami

Wywołaniu miłego wrażenia – pokazujesz swoje pozytywne nastawienie i dobrą energię. Szczególnie ważne dla osób pracujących z ludźmi, na stanowiskach wymagających umiejętności komunikacyjnych

Kreatywności – przygotowujesz list jedyny w swoim rodzaju. Może być przydatne przy wyborze nowej ścieżki zawodowej lub przy zawodach kreatywnych

Na ogłoszeniu – dokładnie analizujesz kolejne wymagania i zakres obowiązków i odpowiadasz na każdy punkt, który spełniasz. Dla wszystkich.

Mix powyższych w różnych dawkach – mój ulubiony rodzaj 😊 W zależności od punktu ciężkości (np. kompetencje twarde, miękkie, zorientowanie na wyniki, skrupulatność…), jaki ma znaczenie dla stanowiska. Dla każdego, a szczególnie dla osób wysyłających aplikację z własnej inicjatywy.

Dawno temu pisanie listu motywacyjnego wydawało mi się zupełną stratą czasu i niepotrzebnym punktem. Myślałam o tym w ten sposób:

Przecież widać z CV, co umiem i jakie mam doświadczenie!
Namęczyłam się już pisząc CV, dlaczego jeszcze ta tortura, co oni tam chcą przeczytać w tym liście…

Moje podejście do listu motywacyjnego diametralnie zmieniło się, kiedy:

postanowiłam, że zmienię branżę i zacznę robić coś zupełnie innego niż do tej pory
kiedy sama zaczęłam prowadzić rekrutację, zatrudniać własnych pracowników, jak i pośredniczyć w zatrudnianiu.

W przypadku pierwszej sytuacji moje CV w żaden sposób nie wyjaśniało, dlaczego mając wykształcenie ekonomiczne i kilkuletnie doświadczenie w księgowości chcę pracować w branży kultury i sztuki. Tu z pomocą mógł przyjść tylko list motywacyjny i umotywowanie mojego nowego pomysłu na siebie.

W drugim przypadku chciałam wiedzieć więcej bez konieczności domyślania się np. dlaczego ktoś, kto pracował 10 lat w szkole państwowej nagle zapałał chęcią wyjazdu do Niemiec i uczenia osób dorosłych w prywatnej szkole i dlaczego myśli, że sobie z tym wyzwaniem poradzi, gdyż jego CV wcale na to nie wskazuje. O co zresztą wyraźnie pytałam w ogłoszeniu o pracę.

Zamiast wyjaśnień otrzymywałam właściwie zawsze samo CV.
Może pomyślisz, że przecież jest numer telefonu, można zadzwonić i dopytać. Tylko, że na każde ogłoszenie z pracą otrzymywałam ponad 200 zgłoszeń, więc takie rozwiązanie nie za bardzo wchodziło w grę. W związku z tym, jak każdy inny rekruter wstępnej selekcji dokonałam przeglądając nadesłane aplikacje. Możliwe, że odrzuciłam w ten sposób kogoś, kto się do tej pracy nadawał. Niestety, z jego dokumentów, które mi przesłał nijak to nie wynikało.

Zadaj sobie pytanie: co chciałbyś przekazać na swój temat pracodawcy/drugiemu człowiekowi oprócz faktów z Twojego życiorysu? I potraktuj to jak możliwość wypowiedzi, na którą nie ma miejsca w CV.

 

List motywacyjny wesprze cię więc szczególnie:

tam, gdzie Twoje zawodowe doświadczenie nie pokrywa się idealnie z wymaganiami pracodawcy
kiedy masz jeszcze niewiele doświadczenia
kiedy masz jakieś „braki” w doświadczeniu, ale nadrabiasz pasją/zamierzasz się doszkolić/ marzysz, aby rozwijać się w tym kierunku
kiedy pragniesz spróbować sił w nowej branży.

W ostatnim przypadku list motywacyjny będzie wręcz niezastąpiony.

Nie kopiuj! Napisz list sam korzystając z pomocy ChatGPT

Jeśli Twoją pierwszą myślą jest ściągniecie gotowca z netu to porzuć ten pomysł natychmiast. Wysyłanie tekstu, jaki rekruter czytał już milion razy nie tylko pokazuje, że „niezbyt Ci się chciało” porządnie przygotować do poszukiwań pracy, ale i pozbawia Cię szansy na uzupełnienie treści CV i podkreślenie Twoich kompetencji oraz motywacji, co może być szczególnie istotne, jeśli np. zmieniasz branżę lub zakres obowiązków.

Dlaczego warto poświęcić czas na porządne przygotowanie listu:
powielony list nic nie wnosi i nie przekazuje być może bardzo ważnych informacji o Tobie, które pracodawca chciałby w liście wyczytać – to w końcu nie urząd, gdzie masz “dopełnić” formalności
jest to Twój pierwszy kontakt z pracodawcą i szkoda zmarnować szansę zrobienia dobrego pierwszego wrażenia
pracodawcy, którzy skrupulatnie dobierają sobie pracowników z reguły dość uważnie czytają nadesłane aplikacje – mam na to wiele dowodów, ponieważ sama nie raz brałam udział w procesie rekrutacyjnym i moi rozmówcy odnosili się do treści i informacji, jakie zawarłam w liście, więc ewidentnie czytali :)

Twoja aplikacja to wszystko, co rekruter lub osoba decyzyjna  ma przed sobą. Zawsze pamiętaj o tym, że po drugiej stronie Twoją aplikację będzie czytał człowiek. Nie „firma”, ale konkretna osoba.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie językowo z tym wyzwaniem to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z narzędzia ChatGPT.

Długo czekałam na tę technologiczną rewolucję 😊

Jest tutaj jednak mała pułapka. Oczywiście czat napisze za nas w pełni poprawny list i czasem to w zupełności wystarczy, ale z czasem i te teksty są coraz bardziej rozpoznawane przez rekruterów, jeśli odpowiednio nie pokierujemy pracą czatu.

Aby dobrze wykorzystać możliwości tego narzędzia nie wystarczy napisać prostego polecenia „napisz list motywacyjny na stanowisko logistyka w języku niemieckim”. Otrzymasz wtedy wygenerowany, niemal identyczny z setkami innych listów tekst, który będzie przypominał gotowiec ściągnięty z sieci.

Jak użyć czatu, aby napisał nam dobry, indywidualny list motywacyjny?

Warto najpierw poznać kilka reguł, które pozwolą nam uzyskać lepsze wyniki w pracy z czatem:

1. Używaj precyzyjnych promptów

Prompt to krótka komenda lub pytanie, które kierujesz do chatbota w celu uzyskania odpowiedzi oraz który pomoże mu w stworzeniu dokładnie takiego tekstu, jaki mu wskażemy. W naszym przypadku, promptem może być pytanie lub prośba o pomoc w napisaniu listu motywacyjnego dla określonego stanowiska.

Sformułuj swoje pytanie lub prośbę w sposób konkretny i jasny
Unikaj zbyt ogólnych pytań, aby otrzymać bardziej zindywidualizowane odpowiedzi

Przykład promptu:

Napisz list motywacyjny w języku niemieckim (Anschreiben) na stanowisko [nazwa stanowiska] o wymaganiach: [tu skopiuj wymagania podane w ogłoszeniu]. Odwołaj się do mojego doświadczenia i edukacji: [tu skopiuj tekst Twojego CV]. Przygotuj profesjonalny i skuteczny list (Anschreiben) oraz szczególnie podkreśl moje umiejętności w [tu podaj więcej szczegółów].

2. Podaj wystarczająco dużo informacji 

Im więcej informacji dostarczysz w promptcie, tym łatwiej czatowi zrozumieć kontekst i dostarczyć bardziej adekwatne odpowiedzi

3. Kontekstualne pytania i prośby

Podawaj dodatkowe informacje, które pomogą czatowi zrozumieć kontekst i intencję

4. Kontroluj długość odpowiedzi:

Jeśli potrzebujesz krótkiej i zwięzłej odpowiedzi, jasno zaznacz to w swoim pytaniu
W przypadku bardziej skomplikowanych zapytań, przygotuj się na dłuższe odpowiedzi

5. Weryfikuj uzyskane informacje

Sprawdzaj dostarczone informacje, szczególnie jeśli są istotne dla konkretnego zadania, aby upewnić się o ich poprawności

6. Eksperymentuj z różnymi sformułowaniami

Jeśli pierwsza odpowiedź nie spełnia oczekiwań, spróbuj sformułować pytanie inaczej lub dostarczyć dodatkowych informacji, aby uzyskać bardziej satysfakcjonującą odpowiedź.

7. Bądź świadomy ograniczeń:

Chat GPT nie zawsze jest doskonały i może czasem dostarczyć nieprecyzyjne lub nieścisłe odpowiedzi

Jakie są wymogi formalne w niemieckim liście motywacyjnym?

Poniższa grafika pokazuje, jak wygląda klasyczny list motywacyjny, jakie zawiera elementy oraz ich odpowiednią kolejność i rozmieszczenie na stronie:

 

Jakie błędy zwykle popełniamy pisząc Anschreiben?

# błąd 1
O tym już było. Najgorszym błędem jest ściągnięcie tekstu z Internetu i wrzucenie go z drobnymi zmianami, byle coś było. Błędem formalnym jest natomiast niewysłanie listu mimo wyraźnej prośby o to w ogłoszeniu.

# błąd 2
List jest streszczeniem CV, czyli wypisaniem jeszcze raz tych samych faktów, o których pisaliśmy w CV tylko w formie zdań i nie napisanie na ten temat nic więcej, np. W latach 2010 – 2015 pracowałam na stanowisku … i zajmowałam się tym i owym.
W końcu rekruter przed chwilą patrzył się na twoje CV i już to wie.

# błąd 3
Za duże skupienie na pracodawcy. Może to wydać się dziwną uwagą, bo przecież wszyscy piszą, że list ma być pisany „pod pracodawcę”.  List ma być o przede wszystkim Tobie, a potrzeby pracodawcy mają być ramą dla  Twoich treści.

# błąd 4
Lanie wody zamiast faktów, czyli dużo przymiotników opisujących twoją osobę bez pokrycia w rzeczywistości. Sprowadza się to do pisania o elastyczności, zmotywowaniu i dyspozycyjności. 

# błąd 5
List jest nudny, bo używasz w nim wyświechtanych sformułowań, których rekruter zapewne widział już tysiące. W wersji niemieckiej może to wyglądać na przykład tak:

Hiermit bewerbe ich mich…
Ich habe mit großem Interesse Ihre Anzeige bei indeed.com gelesen.

Zachęca do drzemki, mniej do czytania.

# błąd 6
Pisanie „Sehr geehrte Damen und Herren”, kiedy w ogłoszeniu lub na stronie mamy podane nazwisko osoby kontaktowej.

Opcja, jeśli brak namiarów na konkretną osobę: Sehr geehrtes Recruiting-Team,

#błąd 7
Nie jest to jakiś straszny błąd przekreślający twoje szanse na zaproszenie na rozmowę, ale zwykle odradza się używanie formy Konjunktiv (wszystkie te uprzejmości typu: byłbym, chciałbym, marzyłbym…) przy tworzeniu zakończenia, nawet jeśli naszym celem jest bycie miłym.

Przykładem takiego niepolecanego końcowego zdania może być:

Ich würde mich freuen, wenn Sie mich zu einem Vorstellungsgespräch einladen.

Lepiej brzmi: Ich freue mich auf Ihre Einladung.

Słownictwo przydatne w tworzeniu listu w języku niemieckim

Z kwestii formalnych:

Bewerbung um eine Stelle als…. – Podanie o pracę … jako …

Powyższego zdania nie znajdziesz w polskim liście motywacyjnym, ale powinno pojawić się w niemieckim.

Zwroty grzecznościowe powinny być zawsze spersonalizowane, jeśli gdziekolwiek (ogłoszenie, strona internetowa) podano nazwisko osoby odpowiedzialnej za rekrutację:

Sehr geehrte Frau…
Sehr geehrter Herr…
Sehr geehrtes Recruiting-Team
(jeśli nie ma podanej osoby kontaktowej)

Zacznij ciekawie!

Jeśli aplikację poprzedzała rozmowa:

vielen Dank für das ausführliche und informative Gespräch.

Jeśli ktoś polecił Ci firmę:

auf Empfehlung von Herrn/Frau… wende ich mich direkt an Sie und übersende meine Bewerbungsunterlagen.

Jeśli piszesz z własnej inicjatywy:

Suchen Sie eine Team-Verstärkung? Ich möchte gerne meinen Teil dazu beitragen!

Informacje dodatkowe:

Meine Gehaltsvorstellung liegt bei 32000 Euro p.a. Der frühste Eintrittstermin wäre der 1.Dezember 2018.

p.a. = per anno / pro Jahr, czyli na rok. Podawanie rocznej kwoty odnośnie oczekiwań finansowy to częsta sytuacja. Pamiętaj też o tym, że kwota, jaką podajesz jest rozumiana jako kwota brutto.

Zakończ prosto i z pewnością siebie:

Ich freue mich auf eine Einladung.
Ich bin gespannt auf die Fortsetzung unseres Gespräches.
Von meinem Können und meinen Qualifikationen werde ich Sie sicher in einem persönlichem Gespräch überzeugen, auf das ich mich sehr freue.

Dodaj oficjalne pozdrowienia:

Mit freundlichen Grüßen

Toi, toi, toi! Powodzenia! :)

Dodaj komentarz